REPORT: ZÁMEK @ Mlýnce, Vroutek, Czech republic (2014)

Projekt Chillout Therapy letos navštívil další z řad psychedelických chillout akcí. Tentokrát jsme se vydali na festival ZÁMEK, pořádaný skupinou promotérů a hudebníků ze Zero Point, kteří působí na psychedelické hudební scéně již od roku 2005. Událost se konala v rozmezí tří dnů ve vesničce „Mlýnce“, která patří pod obec Vroutek (okres Louny). Tato oblast se nachází v blízkosti hranic čtyř krajů (Karlovarský, Středočeský, Plzeňský a Ústecký), avšak do posledního zmíněného kraje, Mlýnce oficiálně patří.

1498839_854402434573531_2597497890970680388_o

Symbolikou celé akce se stal Zámek, původně tvrz, která se později okolo 17 – 18. století přestavěla na barokní zámek. Na konci 19. století byl zámek od základů přestavěn do romantického pseudogotickém stylu. Po požáru se stal zámek trojkřídlí, nýbrž jedno křídlo muselo být strhnuto. Zámek a jeho okolí v současné době chátrá. Prostory areálu nyní fungují jako místní statek, ale také ideální místo pro pořádání hudebních akcí.

Na místo dorážíme v pátek, okolo osmé hodiny večerní. V areálu finišují poslední přípravy a my hledáme flek, kde zaparkovat a postavit spaní. Nakonec volíme listnatý lesík před chillout stagí. Za nedlouho se vydáváme na obchůzku areálem. Po cestě směrem k hlavní stagy, mapujeme obchůdky a bary a následně zchlazujeme žízeň jedenáctistupňovými Svijany, které jsou poté následující den vyměněny za žatecké pivo. Po příchodu k psychedelické taneční stagy nás vítá jakási hlava robota (podobná masce ze „Saw“), která jak se ukázalo, vzbuzuje svými svítícími očky ještě větší respekt za tmy v noci. Po chvilce se odebíráme obhlédnout chillout stage, která je pro nás primárnější a kvůli které jsme tuto akci vlastně navštívili.

 Chillout stage byla umístěna na jakémsi pomyslném nádvoří, již zmiňovaného zámku. Po příchodu jsme byli ihned okouzleni. Celý prostor zámku připomínal zákoutí nějakého dobového, středověkého města. Všechna stavení, včetně stanu, stage a obchůdků, byla asymetricky postavena. Chátrající průčelí a vnější stěny zámku doplňovali střídmě zvolené psychedelické dekorace. Celý skvost dokreslovala pohozená sláma na podlaze zámeckého dvora. Avšak ještě větší zážitek se člověku dostalo, když se závětří zámku večer světly rozzářilo.

Po prvním večeru nám bylo jasné, že chillout stage pro nás bude oázou klidu, tedy místem, které jsme jako hudební konzumenti vyhledávali a také nakonec našli. Dokonce jsem si říkali, že bychom klidně celý areál rozpůlily a oddělily od hlavní stage. Nicméně psychedelická hlavní stage se později ukázala, jako kvalitní „oddychovka“, když jsme se cítili být na pár sekund přechilloutovaný. Většina lidí to má (správně) opačně, ale mi to máme prostě převrácené naruby :-D.

Druhý den se nesl ve znamení podobných aktivit jako předešlá noc. Hudba, hudba a zase jenom hudba. Jako zpestření nás v sobotu ráno přišli také přivítat místní obyvatelé ze zvířecí říše. I když to pro někoho bude znít jako maličkost, ale já přítomnost koz, hus a prasat a jejich následný volný pohyb po areálu velmi uvítal a ocenil :-). V sobotu podvečer se mimo jiné také vydáváme na jeden kilometr vzdálenou rozhlednu, která je bohužel zavřená. To nás však moc netrápilo, jelikož nás čekal další vydařený večer před nedělní cestou domů.

Po stránce hudební nemůžu ZÁMKU nic vytknout. Konkrétní vystoupení však nemůžu hodnotit, jelikož jsem se za celé tři dny, mou chybou nepotkal s lineupem. Pamatuji si jen Rebornův set na hlavní stagy, u kterého jsem JÁ NEKUŘÁK!, vykouřil pět cigaret, což je známka toho, že se mi set velice líbil. Z chillout stage bych potom vyzdvihl vystoupení slovenského „La“ a selekci tracků od Cukyho. Bez chillout stage, na které bylo možné mimo psychedelického downtempa a chillgressivu, slyšet také místy minimal, psychedelický tech house, chilled dnb, ale také baleárský chillout, si tuto událost nedokážu představit.

ZÁMEK 2014 hodnotím bez kompromisu na výbornou. Jediné co bych akci vytkl, byla absence, respektive pouze přítomnost barelové vody v areálu (nutno však podotknout, že přibližně pět kilometrů od místa konání se nacházel zatopený lom. Ve vesnici bylo také rovněž možné navštívit obchod se smíšeným zbožím, tudíž tyto dvě alternativy mou závislost na vodě víceméně korigovali).

Akce ZÁMEK v kombinaci s místem konání, nabízí spojení velkého areálu a malého počtu návštěvníků, což akci dělá komornější a pro nás tedy vítanou. Bez chillout stage by však ZÁMEK nebyl ZÁMKEM, na kterém jsme si maximálně odpočinuli, poznali fajn nové lidi a těšili se na pokud možno další pokračovaní této skvělé akce. DOVEDU DO VODOVODU VODU DÁT! 🙂

Upoutávka od Zero Point:

Hlavní stage:

John Kitts, 14.8.2014