INTERVIEW: Rozhovor s Cukym před libereckou Experientia Psychedelia

Chillout Therapy se v pátek 14.11.2014 chystá v plném počtu zavítat do libereckého Viaduktu na psychillovou/psytranceovou akci Experientia Psychedelia, kterou si pro nás připravili zástupci Cbs crew a Luk-Si Records.

U této příležitosti jsme si pro Vás připravili náš první rozhovor, který se uskutečnil ve středu v pražském prostoru StreetCulture v rámci osobního setkání s jedním z audiopilotů na chillout stagi, žižkovský rodákem Cukym:

cukystreetculture

Ahoj Cuky, můžeš se nám na začátek rozhovoru stručně představit, kolik ti je, odkud pocházíš, jak si vyděláváš na psychedelické radovánky?

Ahoj, je mi třiatřicet let. Bydlím od narození na pražském Žižkově, ale rodina pochází z Jihu (Šumava a České Budějovice). Na Šumavě bych se chtěl později nastálo usadit. Z profesního hlediska se živím jako grafik.

Jaký původ vzniku má tvé jméno Cuky?

Jméno vzniklo za života jako souhra náhod. Cuky znamená japonsky měsíc, jinak ve skutečnosti jsem toto jméno dostal ve skautským oddílu, kde jsem se cukal, protože jsem byl náchylný na chlad, prostě když mi byla zima nebo taky kvůli nervům jsem se začal klepat. Dneska mi Lukáši řekne snad jen má matka, ségra mi říká brácho, ale jinak ostatní Cuky, včetně vzdálených příbuzných. Kolikrát na mě někdo zavolá Lukáši a já na to neslyším. 🙂

Jaké byly tvé hudební (djské) začátky, jak dlouho působíš na české psychedelické hudební scéně?

No s tím djingem celkově je to docela vtipný. Začátky, kdy jsem začal experimentovat s djingem byly někdy okolo roku 1997, kde jsem hrával pasivně psytrance na určitých místech. Nebyli to párty typu jako dneska, spíše soukromý, komorní akce pro pár známých. Nebylo to ani jak dneska, že má člověk cédéčka, notebook nebo midikontrolér, ale měl jsme opravdu počítač, monitor a v počítači dvě zvukovky, kde jedna fungovala jako odposlech a druhá šla ven do lidí. Celou tuhle stanici jsme vozil na vozejku, abych mohl někde někomu zahrát, teď už to máš jiný, v malý krabičce, kompaktnější. Potom jsem se navzdory rodinným záležitostem odloučil a před rokem 2012 se věnuji hlavně stylům jako je Bastard Pop, Mash-Upy, prostě míchaný skladby typu Queen vs. Nirvana, což mě hodně bavilo, vlastně baví i doteď, ale jelikož nepřicházeli nové věci, všechno se motalo dokola okolo toho samého, tak jsem z toho vyprchal a začal se vracet k psytrancu. Momentálně se tedy začínám profilovat dejme tomu v období posledních dvou letech. Největší boom je však teď poslední rok/půlrok, co si lidi začali všímat, že tady taky sem.

Kde byl ten zlom, že si tě lidé začali více všímat?

Já si myslím, že to bylo tím, že jsem začal zvát lidi na akce na podporu rádia StreetCulture, kde teď sedíme. Jako moderátor jednoho z programů jsem začal zvát do těchto prostor dje, dělal tu afterparties a na základě toho jsem dostal další možnost těch lidí sem dostat víc, což vedlo k tomu, že mě zpětně oslovili s tím, jestli bych neměl zájem někde zahrát a tak.

Považuješ se spíše za psytrancového nebo chilloutového dje?

Těžko říct, spíše jestli se vůbec považuji za dje. Snažím se hlavně zahrát a udělat lidem radost. Co se týče toho výběru mezi psytrancem a chilloutem, u mě je to rozhodně o náladě. Mám rád oba dva tyto styly a v každým z nich dokážu najít určitou energii. Společně u obou těchto žánrů mě baví nejvíce jejich progresivní prvky, údernější beat, což člověka nutí přemýšlet, než aby u toho vykvasil a usnul. Z psytrancu mám rád zejména morning, progressive, goa, ale na druhou stranu se snažím stranit darkovým věcem, které mi ne vždy sednou.

cuky1cukybb

Pověz nám něco o Synaptic Dreams (vznik, členská základna, spolupráce atd.)

Nechci tvrdit že jsem Synaptic Dreams vymyslel, ale v podstatě zakládajícími členy jsem by já, Mako a Heehy. V současné době máme pod našimi bedry Reborna, Salihlávku, Andy Warhola, který odešel ze Zero Pointu a teďka jsme nabrali ještě Lenu, moc šikovná umělkyně, která nám bude pomáhat s dekoracemi. Všechny výše zmíněné mám rád, vycházíme spolu dobře, rozumíme si, všichni mají svou část a fungují. Jeden dělá promo, druhý shání kontakty, kde se dají dělat akce a já se například konkrétně věnuji grafickým věcem. Nepamatuji si, že by byl mezi námi nějaký větší problém a pokud k tomu někdy došlo, uzavíráme to smíchem.

1890576_10204333390288068_6440912600338916838_o

Cuky & Reborn

Co produkce, máš zkušenosti i s vlastní tvorbou?

Byly tu pokusy, ale nevím jestli mám na to úplně buňky. Spíš bych řekl, že jsem zasvětil život grafické tvorbě, ke které zasednu a dokáži u ní hodiny tvrdnout. To si však naopak nedokáži představit u produkce hudby.

Dá se tedy říci, že na poli promotérství zastupuješ funkci grafika, mohl by jsi nám popsat co všechno to obnáší?

Začíná to tím, že každá akce potřebuje leták, následně ho vytisknout a rozhodit mezi lidi. Ten leták/grafika musí být vždycky nějak zajímavá, aby to člověka zaujalo. Ono se to nezdá, ale ten čas strávit nad nějakým letákem není pouze otázkou 15-20 minut, ale zabere to mnohem více času, navíc člověk musí chytnout takovou tu múzu. To však neznamená, že bych si tvorbou grafiky veškeré povinnosti odbil. Samozřejmě potom na místě když je akce, tak se snažím pomáhat se vším co se dá.

Kde čerpáš materiály pro psychedelickou grafiku?

Všeobecně internet, když nevím, tak si zagooglím. 🙂 Vedle toho i kreslím, dokonce jsme si kvůli tomu teďka protřídil i tablet a zkouším svoji tvorbu levelovat dál a vymýšlet věci zase jinak, jak ve 2D tak 3D grafice.

Kdo tě ve tvém hudebním působení nejvíce ovlivnil, jaké psychedelické hudební umělce považuješ za vzor?

Nevím, nikdy jsem neměl nějakého guru, z kterého jsem byl úplně odvázanej. Spíše jako hudba celek mi dělala radost a bylo to spíše track od tracku, ať už to bylo country, když jsem byl malej nebo dneska psychedelická hudba. Byly skladby, které se mi od autora líbily a pak byly skladby, které se mi nelíbily, takže vyloženě žádného hrdinu nemám.

Máš nějaký oblíbený track, album, EP, kompilaci, které tě intenzivněji oslovili?

Podobně jako u předchozí otázky, nemám asi nic top. Za psytrance bych však mohl vypíchnout „Sonic Species – Generation X“ a za psychedelický chillout „Sygnals – Homo Imperceptibilis“.

Jak hluboce jsi zapálen do psychedelické kultury, například z hlediska alternativních aktivit?

Oslovil mě jiný způsob stravování. Jeden čas jsem byl vegetariánem, bohužel pak se to zlomilo. Přestože momentálně jím maso, tak se ho snažím jíst méně. Od té doby co jsem maso nejedl, tak jsem si uvědomil, že ne že bych ho vůbec nemusel, ale došlo mi, že jsem se jim cpal strašně moc. Myšlenka vegetariánství mě stále neopustila, vlastně bych asi dokázal znovu nejíst maso, i když je to takový věčný souboj.

Máš zkušenosti se zahraniční psychedelickou scénou, buďto z pozice dje nebo řadového konzumenta?

V zahraničí jsem zatím takový štěstí neměl. Jak jsem zmiňoval, nikdy jsem nebyl takovej průbojnej, že bych někam musel jet do zahraničí. Myslím si, že všechno je otázka času, člověk se nemusí někam rvát, stejně jako když jsem netoužil hrát někde tady, vlastně toužil, to bych lhal i sám sobě, ale jsem člověk který se spíše snaží prezentovat a čeká na nabídky, než aby jsem za někým přišel a zeptal se ho jestli si můžu zahrát. Přistupuji k tomu s určitou pokorou, když si můžu někde zahrát, je to radost pro mě a doufám, že i pro ostatní. Zahraničních akcí jsem se zatím nezúčastnil ani jako posluchač, ale doufám, že k tomu v blízké době dojde.

Na zámku jsem mohl slyšet tvé sety jak na psytrance, tak zejména na chillout stagi. Mimo kvalitní zážitek jsi ve mně vyvolal i pocit, že si hraní celkem užíváš. Máš i jiné koníčky, které tě podobně naplňují?

Především můj pes Daddy, kterému věnuji hodně času. Taky chodím na výlety a v rámci svého zdraví jsem si pořídil domácí posilovnu. Mimo jiné rád chodím do kina, na filmy bych mohl čumět od rána do večera, zejména na science fiction nebo na suché krváky, kde se s tím v těch filmech neserou-všude lítá krev a suchým dodatkem je přidáno „dobře ti tak“. Momentálně koukám ještě na seriál Utopia.

1012051_10202964273137632_406553545_ncukyvysílačdaddycuky

Trošku z jiné soudku. Chodíš jako žižkovský rodák podporovat místní Viktorku?

Teď by se asi můj praděda obracel v hrobě, který kdysi hrával právě za Viktorku. Já jsem nikdy fotbalu nepropadl, ne že bych nikdy nebyl na Viktorce fandit, ale že bych každou sobotu obmotával šálu kolem krku a šel na fotbal, to ne. Občas zajdu zafandit s kamarády, kteří jsou aktivnější a když se mě někdo zeptá komu fandím, řeknu Viktorce Žižkov nebo bych to měl asi takhle říct.

Na Experientia Psychedelia si zahraješ i vedle našeho Forest Therapy residenta Zero G, z českobudějovické Kamasutry psytrance. Jaké hudební představení můžeme očekávat právě od tebe?

Na zeropointim Zámku jsem měl vlastně chilloutovou premiéru, kde jsem zahrál převážně psychedelický dub. Řekl jsem si, že bych to v Liberci mohl zkusit jinak. Chillout to bude určitě, ale bude více progresivnější a rychlejší, takový chillgressive. Určitě se máte na co těšit.

Na jaké další akci tě můžeme zastihnout za pultem?

Po Liberci má série hraní zatím končí a jsem celkem rád, protože teď toho mám celkem dost. Nejsem ten co by hrál obden, spíše mi vyhovuje jednou, dvakrát, třikrát do měsíce a pak nějaká pauza. V nejbližší době budu hrát na akci Synaptic Dreams – Winter Dreaming, což je vlastně ze série akcí v podobě openairů v Pasti, která už nefunguje. Tentokrát to nebude openair, ale krytá věc o které se čtenáři s předstihem dozvědí. V rámci Synaptic Dreams tedy najíždíme na zimní režim akcí.

Jaký máš názor na českou psychedelickou hudební scénu? Jaká pozitiva by jsi vyzdvihl, co by jsi naopak negativně zhodnotil, popřípadě co ti zde chybí a co by jsi změnil?

Já si myslím, že každá scéna má své plusy a mínusy. Vždycky jsme buďto špatní nebo dobří lidé, ale z mého pohledu, koho jsem zatím na psytrance scéně potkal, poznal, jsou to všechno milí lidi, kolikrát nabízející pomoct, aniž bych to čekal. Teď jsem měl například nějaké zdravotní potíže a ty lidi, kterým jsem se zmínil mi hned potom psali nějaká doporučení, co by se s tím dalo udělat. Byl jsem hodně nadšenej, protože tohle se mi nikdy nestalo. Je tedy vidět, že naše psytrancová scéna vnímá a i přes nějaké handrkování se má celá komunita ráda. A já osobně jsme rád, že takhle jako celek fungujeme, jsem za to vděčný. Mám tu spoustu kamarádů, kteří se vymakali, žijí normální život a nezáleží jakou mají barvu pleti a tak stejně to vidím v těch vztazích. Přesto všechno by tahle komunita měla fungovat ještě více pospolu, hlavně ty kruhy, které celou tuhle scénu tvoří. Přál bych si, aby se vynechalo slovíčkaření typu já jsem ze Synaptic Dreams, já jsem ze Zero Point, ten udělal tohleto špatně a ten zase tamto špatně, ale spíše se tomuhle vyvarovat a uvědomit si, že jako celek dosáhneme daleko větších cílů.

Děkuji za rozhovor!

Já taky děkuji. Jsem rád, že jsem mohl být prvním člověkem, se kterým děláš interview na web Chillout Therapy. Vzkaz pro všechny: Buďte sluníčkový! 🙂


Liberecká Experientia Psychedelia nabídne bohatý program na páteční podještědský večer. Po hudební stránce se můžeme těšit na psychedelickou invazi z Prahy, domovského Liberce, Pardubic, Hradce Králové nebo z Českých Budějovic. Hudební rovinu bude doplňovat kouzelná čajovna se speciální nabídkou čajů a káv. Nás však bude primárně zajímat, jako obvykle dění na chillout stagi. Tak v pátek 14.11.2014 hurá do Liberce, music club VIADUKT, začátek 21:00, vstup za symbolických 50 kaček.

Psytrance Main Stage:
CLTR (Zero Point, Praha)
Basic (Kamasutra Psytrance, České Budějovice)
Mako (Synaptic Dreams, Praha)
Jezour (FDC Crew, Pardubice)
Newteck (Luk-Si Records, Liberec)

Chill Out Stage:
Zero-G (Kamasutra Psytrance, České Budějovice, Chillout Therapy, Praha)
Cuky (Synaptic Dreams, Praha)
Extazyk (Dark Temple, Hradec Králové)

Decos:
Sašeta (Zero Point)
Zéla (Letní Zvěř)
Benyy (Letní Zvěř)

1548092_911528168875214_7609142467525546522_o

 

John Kitts, 13.11.2014