Downtempology Vol. 1

Projekt Chillout Therapy rozšiřuje pole své působnosti o další aktivitu, a to o tvorbu „free to download“ kompilačních alb. Pro někoho bude možná překvapením, že pilotní sada kompilací, kterou zde představujeme, neponese označení Chillout Therapy, nýbrž je zastřešena názvem zcela odlišným. Pro pojmenování první série kompilací pod projektem Chillout Therapy, byl zvolen název Downtempology.

covermenšívelikost

Tento výraz má vyjadřovat jakousi specifickou hudební vědu, obor hudebního vzdělávání, hudební učební předmět a široký záběr badatelských záměrů na rozsáhlém poli hudebního stylu downtempo. Zjednodušeně řečeno se tato série kompilací bude zaměřovat na různé, (ne)specifické podstyly spadající právě pod tento hudební žánr. Posluchač, stejně tak jako ve většině Chillout Therapy mixech bude mít možnost uslyšet v jedné kompilaci například klasický chillout, dub, jazzy lounge, psychedelický chillout, vesmírný ambient nebo chillstep.

S dalším prvkem, se kterým se můžeme u Downtempology setkat je opak faktu, kdy se drtivá většina dnešních kompilací zaměřuje na převážně nové skladby, které ještě nespatřily světlo světa a nedostaly se tak do podvědomí posluchačů. Jak je však známo, projekt Chillout Therapy se nezaměřuje pouze a jen na věci nové, nýbrž také na starší (již vydané, upadnuté do zapomnění), podceňované (pro někoho nezajímavé) a v neposlední řadě na neznámé až záhadné skladby a jejich hudební autory. Tento přístup se promítne nejen v této kompilaci, ale i v dalších pokračování, které doufejme budou na první svazek navazovat.

Myslím, že je na čase přejít k samotnému prvnímu dílu Downtempology a představit si tak umělce a jejich s ochotou věnované skladby, bez kterých by tato kompilace nikdy nevznikla. Tímto jim za jejich poskytnutou produkci děkujeme! Nemenší poděkování patří Cukymu, který se zasloužil o vznik grafického bookletu, jenž symbolicky vyjadřuje myšlenku kompilační série Downtempology.

Poodhalení interpretů, kteří hudebně přispěli svými díly, bude kopírovat níže uvedený tracklist, tedy posloupnost skladeb v samotné kompilaci a jejich stejné rozpoložení v bonusové continuous mixu.

TRACKLIST:

1.Sunduo – Meno (Intro Edit)
2.Xerxes & Phoenix – Let It Go
3.Dave Harrigan – Fade To Grey
4.Neorus – Winter
5.Aqua – Night Flower
6.FERDOW – Pride Morning (Original Chillout Mix)
7.Andrey Faustov – Loo
8.Submersion – Fondness (Original Mix)
9.FERDOW – Golden Sunset (Original Chillout Mix)
10.Aqua – Space Lynx
11.Johan Agebjörn feat. Neon Coil – Amylium Casparium
12.Sender – Love (U.O.K. Remix)


Sunduo lotyšsko

Sunduo je lotyšské duo, skládající se ze dvou velmi známých chillout interpretů Perfect0 a Yahr. Oba se po působení v legendární rádiové show The Way To Eden (George Mosoh) vydali na sólovou a společnou hudební dráhu. Projekt Sunduo do kompilace věnoval svůj nově vznikající track „Meno“ v podobě intro verze. Skladba se však v budoucnosti určitým způsobem pravděpodobně ještě promění. Pánové totiž chystají full verzi tohoto tracku a možná i nějaký další intro edit.

Xerxes norsko

Na kompilační intro skladbu navazuje pozvolné, houpavě melancholické downtempo od norského představitele Klaus Lunde aka Xerxes. Ten do kompilace věnoval skladbu „Let It Go“, která v roce 2012 vyšla v kolaboraci s Marthe Borge-Lunde Pfirrmann (Phoenix) pod albem „Let Silence Roam“.

Dave Harrigan maďarsko

Maďarsko třetí skladbou v pořadí reprezentuje Tamas Pohner aka Dave Harrigan, který vešel ve známost jeho projektem Special Chill Session. Věnovaná skladba, autorův debut „Fade to Grey“ reprezentující moderní chillout prvky, vyšla poměrně nedávno hned na několika labelech, například na Easy Summer.

Neorus maďarsko

Maďarský chillout představuje i Gyozo Makula aka Neorus. Vedle běžné produkce alb, singlů a EP’s, Neorus nabízí i živá  chillambientová vystoupení. Do této kompilace věnoval skladbu „Winter„, která je původně součástí alba Origin.

Aqua rusko

Ženské pohlaví jako jediná v kompilaci zastupuje Kristina Aqua pocházející z Ruské Federace. Její specifické mixy nabízejí posluchači kombinaci experimentální IDM, melodického a trippy psychillu a dubientu. Před produkcí hudby dává však Kristina momentálně přednost své překrásné dceři Cassandře. V kompilaci se objevily její dvě starší skladby „Night Flower“ a „Space Lynx„.

FERDOW indie

Pokud půjdeme na mapě ještě o něco dále na východ až jihovýchod, narazíme na zemi tance a hudby. Z Indie totiž pochází Pradip Rajput aka Ferdow, který chrlí jeden nekomerční chillout za druhým. Jeho vlastní styl nás tak zaujal, že jsme ho požádali o poskytnutí rovnou dvou jeho tracků. Ferdow se v kompilaci pyšní skladbami „Pride Morning“ a „Golden Sunset„.

Andrey Faustov ukrajina

V kompilaci nesmí chybět ani dnes rozšířený východoevropský chillout, který dílčím způsobem reprezentuje Andrey Faustov z Ukrajiny. Vedle vlastní produkce můžeme narazit i na jeho působivou rádiovou show Chillout Coast. Andrey do prvního dílu Downtempology věnoval track „Loo„.

Submersion kazachstán

Další impozantní příspěvek, který obohatil kompilaci, pochází od Alexeye Kalabina aka Submersion z Kazachstánu. Ten pro změnu věnoval track s prvky letního, plážového chilloutu – jeho momentální vlajkovou loď – skladbu „Fondness„.

Johan Agebjörn švédsko

Další seveřan, v tomto případě Johan Agebjörn ze Švédska, jako předposlední uzavírá kompilaci rychlejším tempem. Jedná se o skladbu „Amylium Casparium„, na jejímž vzniku se spolupodílel i NeonCoil, a která se objevila na albu The Mountain Lake z roku 2011.

U.O.K. ukrajina

Úplný závěr kompilace si vzal na starosti další ukrajinský chillout představitel – U.O.K., v podobě chilled – atmospheric breaks remixu skladby „Sender – Love„. Tato hudební tečka představuje jedinou vokální skladbu v celé kompilaci.


Kompilaci můžete stahovat zcela zdarma na bandcampovém profilu Chillout Therapy, kde se postupem času budou objevovat naše další podobné příspěvky.

Downtempology Vol. 1 – continuous mix

John Kitts, 23.12.2015