ChilledBox: Slovenští Apple & Stone popáté a legendárně + ROZHOVOR

V roce 2012 měl „zaniknout“ svět a slovenské downtempové duo Apple & Stone se třemi alby na kontě (The Album, Affirmative Dismay, Magma) také společně s celou planetou. Mayské prognózy však ve skutečnosti předpověděly, že nastane milníkový obrat v tom downtempovém světě a Apple & Stone za další čtyři roky vydají své číslovkově 4 album. O Legendě se však teprve mělo hovořit až v roce 2018, kdy slovenské jablko a kámen vydávají své páté album s názvem Legendary. Tento díl Chilledboxu bude věnován novému albu Roberta Janíčka a Jána Matúše a zároveň doplněn o rozhovor se samotnými aktéry.

        

Album „Legendary“ přináší deset nových tracků, které obsahují zcela novou dávku hudebních zážitků, na které jsme u dua Apple & Stone zvyklí. Zajímavým se jeví hned první track „Closed Up!„, jenž kombinuje atmospheric breaks až dnb prvky. Nevím jak vy, ale já si při jeho poslechu představuji jakousi westernovou prérii či okolí opuštěné stepní farmy. Druhý track v pořadí „Spring Lullaby“ je už příznačným odrazem produkce Apple & Stone v podobě uplifting downtempa. Třetí skladba „We Are Sunning The Day“ vyrovnává pomyslnou rychlost alba do uptempových končin a přináší tak posluchači příjemnou letní skladbu. „Lingua Di Terra“ aneb „jazyk země/výběžek pevniny“ vás v pořadí čtvrtou skladbou zahrne éterickými elementy a klidným lámavým beatem. Prvky atmosférického lámání a mezer zaznamenává i pátý track „Endless„, který zcela pozitivně dokreslí výhled do krajiny při dlouhém cestování autem. Šestá skladba „Angel Of Love“ přináší pro změnu něco poklidně romantického. Když se do této skladby zaposlouchám, evokuje mi to produkci bělorusko-izraelského umělce Michaela Hefetze aka Green Sun. Spirituálně uptempovou a v pořadí sedmou skladbu „Ethnic Danz“ si zamilují fanoušci psychedelických vokálů. Hned po ní nás však čeká procházka po pláži, při níž nám do uší zahraje houpavý loungy chillout s údernými beaty. Osmá skladba „Walking On The Beach“ mimo jiné nabídne i baleárské hudební prvky a řadí se tak mezi mé nejoblíbenější tracky z tohoto alba. Předposlední, devátý track „End Of Summer“ uzavírá čtveřici uptempových skladeb. Avšak koneckonců to nejlegendárnější za mně přichází až v samotném závěru alba. Hluboce procítěným ambientním downtempem, se pyšní desátý outrový track „Sweat„.

Rozhovor s Apple & Stone:

 1. Ahoj, můžete se na úvod rozhovoru stručně představit?
  Ahoj, jsme Apple & Stone (Ján Matúš a Robert Janíček). Tvoříme elektronickou, většinou instrumentální downtempovou hudbu. Našim domovem je Slovensko, město Trnava.
 2. Apple & Stone bychom mohli volně přeložit jako jablko a kámen nebo jablko a pecka. Co si ve skutečnosti máme představit pod tímto pojmem?
  Hudebně spolupracujeme již více jak 25 let, zpočátku jsme neměli ani název. Na konci 90 let, inspirováni skladbou „Beachball“ od Nalin & Kane, se utvořil název, kterému předcházelo: „Já budu Johnny Apple“ a „Já budu Robert Stone“. Od prvního momentu jsme se s „Apple & Stone“ naprosto identifikovali. Jedná se o dva rozdílně samostatné elementy (jablko a kámen) a zároveň o přirozenou symbiózu (jablko a pecka). Velmi to vystihuje nás dva a naši spolutvorbu.
 3. Co, popřípadě kdo vás při produkci downtempo hudby ovlivňuje/inspiruje?
  Největší inspirací jsou naše vlastní životy. Naučili jsme se hudbou upřímně vyjadřovat a tím naše hudba reflektuje to, co zažíváme, to, čemu věnujeme pozornost. Samozřejmě nás ovlivňuje i hudba okolo nás (rádiová, nerádiová). Musíme také přiznat, že oba paradoxně posloucháme více rychlou, rytmickou hudbu a jen výjimečně něco pomalejšího.
 4. Jak byste popsali vaši hudební produkci?
  V naší hudbě je hodně z nás. Je tam mnoho naší energie, což ji tvoří signifikovanou. Je přirozeně originální. Má svoji melodii, piano, zvuk a příběh. Umí zaujmout.
 5. Dokážete z vaší produkce vybrat skladbu, na kterou jste nevíce pyšní?
  Všechny naše skladby milujeme. Jsou tím, co je Apple & Stone. Vždycky jsme snili o svobodné tvorbě, o celosvětovém vydávání skladeb. Sen se nám splnil. Některé skladby otevřely nové možnosti a za to jim patří dík. Pyšní jsme především na pár způsobů a okolností, jak některé tracky vznikly.
 6. Po nedávném uveřejní v pořadí pátého alba, se nemohu nezeptat (čti dočkat). Chystá Apple & Stone další albový, EP, singlový či mix setový zářez do své produkce?
  Ano. Za poslední dva měsíce jsme stvořili novou věc. Naši ideou bylo album „Legendary“ v jiném kabátu. Něco pokojného, jednoduchého, čistého a silného. To se nám podařilo. Album „Legendary in Ambient“ vydáme již brzy. Máme také mnoho rychlejších skladeb a po úspěchu našeho projektu „RoBBin & JoNNis“ a opětovné spolupráci s ATB, bychom se rádi prezentovali naším pojetím taneční hudby. Apple & Stone jistě nekončí!
 7. Můžeme vás v blízké době slyšet v nějakém živém vystoupení?
  Ne. Více nás baví studiová práce. Živé vystupování však nevylučujeme.
 8. Jaké je po hudební stránce Slovensko? Co se u našich východních bratrů a sester nejvíce hudebně konzumuje?
  Nesledujeme to, nemáme přehled.
 9. Kam se podle vás bude downtempo v příštích několika letech ubírat?
  To naprosto závisí na tvůrcích, možnosti jsou nekonečné. Hudba vzniká v srdci a je výsledkem interakce s okolním světem. Je na co se těšit.
 10. Existuje něco, co byste posluchačům downtempa případně fanouškům Chillout Therapy rádi vzkázali?
  Hudba je jazykem andělů. Děkujeme za rozhovor. Na shledanou. Na slyšenou. 🙂

JK