ChilledBox: Nadčasový „debut“ plný downtempového ovoce
Dlouho jsem přemýšlel, jak vysvětlit termín „downtempové ovoce“. Při poslechu alba, které v následujících řádcích stručně popíši a zhodnotím, mi tento termín přišel jaksi nejvhodnější. Druhý díl ChilledBoxu si vezme pod drobnohled poměrně nový projekt, který má však za sebou dlouhou historii kvalitní downtempové produkce. Jeho nový příspěvek z července tohoto roku není výjimkou, ba naopak, následující album je totiž ještě více svěžejší, zdravější, šťavnatější, chutnější a tedy ovocnější!
Ještě než se dostaneme k samotnému představení onoho nového projektu, je nutné se vrátit o několik let zpátky do historie. Maďarský projekt Damon McU se poprvé objevil na hudební scéně roku 1998, kdy se postupnou cestou produkcí techna a podobných stylů, roku 2000 rozhodl svůj hudební potenciál věnovat downtempu. Pod tímto projektem jeho strůjce Győző Makula vydal své první album, dostupné v roce 2008. V následujících pěti letech, přidal další tři obdobné kousky.
V srpnu roku 2013 Damon McU zakládá svůj další projekt (Neorus), jehož produkce je předmětem tohoto Chilledboxu. Neorus vychází ze slov Neo a Horus. Neo pojednává o velkých změnách v autorově životě a o novém začátku. Horus zase o jeho hlubokém zájmu o spirituální a mystické věci starověkého Egypta. Hudba, kterou Neorus produkuje se pohybuje na pomezí žánrů ambient a chillout a jejich specifických pod stylů. Jeho hudba má za cíl odrážet zejména veškeré záležitosti vnitřního vesmíru a života. I přestože se Győző Makula nevydal cestou studia konzervatoře a podobných hudebně vzdělávacích institucí, nýbrž svou vlastní cestou, dokázal ve svém malém domácím studiu vyprodukovat nemalé množství kvalitního downtempa. Projekty Damon McU a Neorus jsou toho správným příkladem. Neorus je tedy starý přesně rok a teprve před dvěma měsíci Győző Makula vydal své první debut album „Timeless“ pod tímto projektem.
Počet tracků, které tvoří toto album se vyšplhal na číslo dvaadvacet. Většina zvukových stop je downtempových, některé se zase spíše štěpí do dalších pod stylů, jako například space chillout a psychill. V albu také nalezneme tracky, které lze nazvat za spíše uptempové a synth-popové. Řeč je například o skladbách Tunnels a Freedom. Součástí alba je i stejnojmenný track Timeless, který zaslouženě dostává značku „vlajkové skladby“. Skladba The World Is Beautiful pro změnu zase působí filmovým dojmem. Avšak za absolutní špičku tohoto alba považují skladby Consciousness, OM, Mind Mirror a nejvíce asi track Psyritual! Na Bandcampu se dá album pořídit při dnešním kurzu, v přepočtu za krásných necelých 170 Kč.
John Kitts, 11.9.2014